Monografia Ligi Szachowej

Jedyna taka! 25 lat białostockich szachów na blisko 1500 stronach!

Leszek Zega

Monografia Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej, Białystok 1995–2020, części I i II

Pomysł zorganizowania Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej przyszedł mi do głowy w listopadzie 1994 roku. Mimo obaw, czy wystarczy sprzętu szachowego, pierwszy turniej odbył się we wrześniu 1995 roku. Grano na zegarach mechanicznych Jantar i trudno było przewidzieć, w którym momencie opadnie chorągiewka. Kojarzenie par prowadziłem bez pomocy komputera – na kartkach papieru. Początkowo każda runda we wszystkich grupach wiekowych była rozgrywana przez dwa dni. Obecnie na rundę składają się 4 osobne turnieje w czterech grupach wiekowych.

Na przestrzeni 25 lat zostało rozegranych łącznie 499 turniejów. Wśród nich było 25 Turniejów Mistrzów, które na początku nosiły inne nazwy i grali w nich wszyscy chętni.

Całkowita liczba uczestników wyniosła 2874, przy czym niektórzy uczniowie wystartowali tylko raz, ale byli i tacy, którzy zagrali ponad 100 razy. Należy tutaj pamiętać, że jeżeli zawodnik wystartował w kategorii do lat 8, następnie do lat 10 i 13, to i tak miał zaliczony tylko jeden start. Dzięki temu mogę porównywać wyniki XXV edycji z tymi z I edycji, kiedy możliwości startu w kilku grupach wiekowych nie było.

Uczniowie reprezentowali 296 placówek oświatowych, czyli przedszkoli, szkół podstawowych, nieistniejących już gimnazjów i szkół ponadpodstawowych (ponadgimnazjalnych).

Zawodnicy pochodzili z 64 miejscowości, zarówno z terenu województwa podlaskiego, jak i Polski oraz Białorusi.

Fotografie z pierwszych edycji pochodzą od Włodzimierza Chojnackiego, który początkowo przychodził na zawody jako opiekun swojego wnuka, a następnie do końca XXV edycji pomagał mi w organizacji i sędziowaniu. Przez wiele lat sam robiłem zdjęcia, ale często brakowało na to czasu. Zwłaszcza kiedy jednego dnia grało 120-130 osób i to nie tylko w stołówce, ale i w salach lekcyjnych. Od ósmej rundy XXI edycji obsługą fotograficzną zajmuje się Tomasz Jarocki. I to widać w książce.

Apeluję do osób, które mają prywatne fotografie – zwłaszcza z pierwszych edycji Ligi Szkolnej – o ich udostępnienie. Zostaną zamieszczone w kolejnym – mam taką nadzieję – wydaniu Monografii. Mile widziane będą też wspomnienia uczestników. Mogłyby one obejmować przykładowe tematy: Od jak dawna grają w szachy? Kto ich nauczył gry w szachy? Jak się grało w Lidze Szkolnej? Co lubią w szachach? Czy mają szachowych idoli? Najciekawsze partie (pozycja lub cała partia).

Prezentacja publikacji

Na wstępie książki omówiony został szczegółowy przebieg rozgrywek i kolejne zmiany organizacyjne, wynikające ze stale rosnącej popularności szachów. Przedstawiona została tabela zawierająca wszystkie rozegrane turnieje, uwzględniająca szczegóły spotkań, m. in. nazwiska zwycięzców.

Zestawienie liczbowe uczestników daje obraz zainteresowania rozgrywkami w kolejnych edycjach. W ścisłym związku pozostaje kolejna tabela, przedstawiająca liczbę placówek oświatowych reprezentowanych przez zawodników.

Kolejne setki stron zajmuje omówienie wyników końcowych poszczególnych edycji i Turniejów Mistrzów. Przedstawione zostały wyniki indywidualne poszczególnych grup wiekowych oraz klasyfikacje drużynowe. Wszystko jest ilustrowane zdjęciami ogólnymi i portretami zawodników.

W następnej kolejności znajdują się zestawienia uczestników wg liczby startów, zdobytych punktów i zwycięstw, osobno wśród dziewcząt i chłopców. Dalej umieszczone zostały rezultaty drużynowe przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych.

W celu wyłonienia stu najlepszych zawodników, składających się w równej części z dziewcząt i chłopców, przygotowane zostało zestawienie zwane Złotą Setką. Każdy z uczestników otrzymał punkty w trzech kategoriach.

Końcowy rozdział stanowi alfabetyczne zestawienie wszystkich zawodników wraz z podaniem liczby startów, punktów uzyskanych za miejsca w pierwszej dziesiątce i wygranych turniejów.

W książce znajdują się relacje z zawodów finałowych akcji organizowanej przez Polski Związek Szachowy pod hasłem Szachiści grają dla Polonii. Uczestniczyli w nich najlepsi zawodnicy do lat 12.

Monografia zawiera informacje o niektórych zawodnikach, kończących grę w Lidze Szkolnej, a także inne ciekawostki związane z wyróżniającymi się uczestnikami. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami szkoły, sali gry oraz portretami zawodników.

Podsumowanie

  • Liczba stron: część I - 672, część II - 750,
  • Pakowanie: części I i II razem, zafoliowane,
  • Waga: części I i II - około 3990 g (cz. I - ok. 1900 g, cz. II - ok. 2090 g).

Dystrybucja

Bezpłatne egzemplarze przekazane zostały m.in. do Biblioteki Narodowej i innych uprawnionych bibliotek, instytucji centralnych i wojewódzkich, samorządu wojewódzkiego i lokalnego, Polskiego Związku Szachowego i periodyków szachowych. Mogą się też po nie zgłosić najlepsi zawodnicy Ligi Szkolnej: Beata Andrejczuk, Maciej Andrejczuk, Michał Buzun, Greta Dubrawska, Anna Dudel, Krzysztof Ejsmont, Aleksandra Jackowska, Jakub Kosakowski, Aleksandra Kozaczyńska, Grzegorz Nasuta, Andrzej Puksza, Maciej Pytel, Rafał Roszkowski, Anna Rudnik, Katarzyna Sieliwonik, Jakub Szóstko, Agata Zajkowska i Olga Zajkowska.

Cena i dostępność

  • Cena: 200 zł za komplet,
  • Zamówienia:     722 334 038,     leszeg@wp.pl
  • Sposób opłaty: darowizna na konto MUKS Stoczek 45 Białystok (dane do przelewu w dolnej części strony, tytuł przelewu "Darowizna na cele statutowe Klubu") lub wpłata gotówki w kasie Klubu,
  • Odbiór: Szkoła Podstawowa nr 45 w Białymstoku ul. Łagodna 10, pokój 111, codziennie w godzinach 8-18, najlepiej po wcześniejszym umówieniu się.

Do pobrania

Kontakt

MUKS Stoczek 45 Białystok

15-757 Białystok, ul. Łagodna 10
REGON 050520083, NIP 542-21-83-416
Bank Pekao SA 13 1240 5211 1111 0000 4927 1898
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego
KRS 0000203588
 /Stoczek45        info@stoczek45.pl
  722 334 038        www.stoczek45.pl

  Ulotka MUKS Stoczek 45 Białystok